ERS12-M20 Tranducerized In-line screwdriver M20-1.5Nm to 12Nm, Hex 1/4F output
https://www.unitedagents.net/web/image/product.template/12693/image_1920?unique=8f2a18f
(0 review)
Whether you are focused on reducing your operating costs or improving your productivity, ERS12-M20 offers you precision, durability and control, thanks to angle sensor, high speed brushless motor and an extremely precise transducer. Its compact ergonomic design and technical performance: 1.5Nm to 12Nm, 950 rpm, Hex 1/4F output, answers your carbon footprint reduction ambition and your scrappage costs. Thanks to the M20 nose thread, it is more convenient for installing accessories or mounting plates.
Benefits
  • Brand
  • Origin
  • Torque Range
  • Free Speed rpm
  • Weight
  • Length
  • Output drive
This combination does not exist.
Terms and Conditions
Up to 24 months warranty
Shipping: 4-5 Business Days (stock only)
Specifications
Info
Brand Desoutter
Origin FR
Technical Specs
Torque Range 1.5 - 12 N.m
Free Speed rpm 950 rpm
Output drive 1/4" Fem.Hex QC
Dimensions and weights
Weight 0.7 Kg
Length 299 mm